8.1 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -udalosti

Vybíráme hypotéku – nejen podle úroků

Hypoteční boom u nás pokračuje navzdory opakovanému zpřísňování podmínek...

5 kritérií, podle kterých kupovat bezpečnostní dveře

Úloha bezpečnostních dveří je jasná. Méně jasná jsou kritéria,...

Vraťme se k tradicím a učme se řemeslu!

Nedělní epizoda pořadu Na chalupě je celá z Helpy....

Jihokorejský ostrov se promění v obrovský zelený resort

Trvale udržitelná architektura opět ukazuje svůj potenciál. Tentokrát odhaluje,...

Technologie Airpower ─ každá kapka se počítá

Kdo by neměl rád horkou sprchu po náročném dni....

Tyto signály vám prozradí nesprávné zateplení střechy – vyhněte se jim

Dělat ukvapená rozhodnutí při zateplování šikmé střechy se vůbec nevyplatí. Při realizaci možná ušetříte pár desítek eur, za dva – tři roky však můžete za opravu zaplatit tisíce. Jak už to bývá, iu střech jsou levná řešení ta nejdražší.

Odborníci z Cechu střechařů jsou každý rok přivoláni na obhlídku desítek střech od Bratislavy až po Liptov, většinou ne starších 5 let. Příčinou jsou právě nevhodné materiály a vadné detaily. Poruchy střech se projevují různě, víte, co nám signalizují?

  1. V zimě chladno, v létě horko
    Pokud nás šikmá střecha nedokáže ochránit před chladem a horkem, příčinou bývá většinou příliš tenká nebo nesouvislá vrstva tepelné izolace. Pro tepelnou izolaci střechy se nejčastěji využívají pružné vláknité materiály, jako jsou produkty z minerální vlny, které nejlépe vyplňují mezikrokevní prostor „natěsno“. Střechaři nedoporučují používat na šikmé střechy izolace z PUR pěny, při stříkání se nedokážou dodržet stejné vlastnosti na celé ploše a vrstva často rychle degraduje. Izolaci je třeba správně uložit, při ukládání je třeba dbát na to, aby nevznikly mezery mezi izolací a krokvemi, které by následně vytvořily tepelné mosty. Vrstva jen mezi krokvemi dnes již nestačí, jsou zapotřebí minimálně 2 vrstvy tepelné izolace v tloušťce alespoň 26 cm, v závislosti na tepelněizolačních vlastnostech, tedy lambdy ƛ. Argumentem pro vyšší tloušťku izolace je dnes hlavně ochrana před horkem, která se stala na Slovensku každoroční realitou. Jsou mu přístupní hlavně ti, kteří mají zkušenosti s podkrovním bydlením s průměrně zateplenou střechou. Nyní můžete obdržet ekologickou minerální vlnu Unifit 037 od osvědčeného výrobce Knauf Insulation za poloviční cenu. Potřebné množství a tloušťku izolace pro vaši střechu vám pomůže spočítat naše kalkulačka.
  2. Vlhké stropy a plísně
    Izolace ze strany interiéru musí být překryta neporušenou parotěsnou zábranou a právě zde se mistři dopouštějí chyby nejčastěji. Když je parozábrana narušena na více než 5 % plochy, přestává být účinnou. Páry z interiéru proniknou do konstrukce, znehodnotí ji a začnou se projevovat vážné důsledky kondenzace. Stavbaři by se měli vyvarovat i nahrazování doporučených parozábran levnými stavebními fóliemi. Takové materiály nenávratně poškodí střechu. Když se zamýšlíte, zda dáte za m2 fólie 50 centů nebo 1 euro, měli byste si uvědomit, že na rodinném domě s plochou střechy 200 m2, zaplatíte 200 eur. Ale když začnou kvůli zkondenzované vlhkosti hnít konstrukce, následná oprava, vystěhování bytu, demontáž sádrokartonu a rekonstrukce – to jsou tisíce eur. Speciální parozábrana s proměnlivým difúzním odporem Homeseal LDS FlexPlus dokonale zajistí funkčnost šikmé střechy po celou dobu používání stavby.
  3. Fleky a černé kouty
    Dokonalý parotěsný systém musí dobře držet pohromadě a být souvisle napojen na okolní konstrukce. Parozábranové fólie musí těsně a trvale přilnout ke stěně, velmi citlivými místy jsou také rohy, přechody a opracované hrany jednotlivých stavebních prvků střechy. Toto vše by mělo zajistit kvalitní pásky a tmel, které by navíc neměly uvolňovat do interiéru výpary rozpouštědla ani zápach. Vhodnou volbou jsou páska HOMESEAL LDS Solifit-1 a speciální elastický tmel HOMESEAL LDS Solimur
- Reklama -udalosti