-2.2 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -udalosti

Chcete si rozzářit interiér? Zkuste barvy drahokamů

Barvy drahokamů v interiérovém designu jsou dnes naprosto „in“....

Vybíráme hypotéku – nejen podle úroků

Hypoteční boom u nás pokračuje navzdory opakovanému zpřísňování podmínek...

Jak vytvořit moderní zahradu

S velkou zahradou bývá spousta práce a navíc často...

5 faktorů, které sledovat při koupi úsporných spotřebičů

Spotřeba energie nezávisí ani tak na tom, kolik, ale...

7 cenných rad do nové topné sezóny

Topná sezóna sice oficiálně začíná 1. září, ale v...

Jak dostat baroko do interiéru

Baroko není typický interiérový styl, ale jeho nezaměnitelnou charisma cítit v mnoha interiérech. Do domácností jej lze dostat i bez velkých investic či renovací. Stačí vsadit na správné doplňky ve vybraných barvách, tvarech a materiálech.

Krátce z historie baroka

Pojem barok se začal většími písmeny zapisovat do historie již v 16. století. Styl, který zpočátku milovali zejména italští architekti, si však na větší boom počkal. Na scéně se výrazněji prosadil až v polovině 17. století, kdy se dostal téměř do celé Evropy. Jeho úspěch spočíval v návratu k citům, k oslavě víry, k vyzvednutí dobra. To se znázorňovalo pompézní výzdobou, výraznými prvky a kreativními doplňky z drahých materiálů.

Barok v interiérech

Právě kvůli mystickému odkazu, pompézní výzdobě a zájmu o kreativní doplňky se barok uchytil v různých typech interiérů. Známý není jen z kostelů, muzeí a kulturních center, ale také z obyčejných domácností. V nich ale vystupuje v poměrně skromnější formě. Velkou a honosnou výzdobu nahradil spíše důraz na vzácné materiály, cenné starožitnosti a luxusně působící doplňky.

Typické barokní doplňky:

Čtěte také:

Spotřebiče v EU budou trvanlivější a snadněji opravitelné

Zdobené čalouněné židle a sedačky – Bohatá výzdoba se v baroku nejčastěji projevuje na nábytku a textiliích. Čalouněné židle nebo sedačky se vzorovanými motivy tak přinášejí to pravé barokní spojení.

Bílý nábytek s metalickým dekorem – Luxus nemusí stát mnoho a v barokních interiérech to platí obzvláště. Využití metalických vzorů, například. jako dekor na neutrálním bílém nábytku, vdechne domácnosti správnou dávku přepychu, aniž by bylo nutné vyhazovat peníze na doplňky z pravého zlata či stříbra.

Doplňky ze vzácných kovů – Připlácet za zlato a stříbro není nutné ani u kuchyňských pomůcek a jiného praktického inventáře. Barok se většinou stejně spoléhá na bronz, nerez či mosaz. Právě tyto kovy si našly místo v příbornících, mezi kuchyňským nádobím nebo jako dekorativní součást zrcadel.

Textilie z nejdražších látek – Saténové ložní prádlo působí na barek trochu moderně, ale luxusním perským kobercům milovníci takového stylu určitě nepohrdnou. A nic proti nebudou mít ani u hrubých hedvábných závěsů ve výrazných akcentech, případně i ozdobených ornamenty nebo květinovými vzory.

Velký křišťálový lustr – Dominantní stropní prvek nejen pro lidi s modrou krví. Velký tvarovaný lustr z pravého křišťálu sice něco stojí, ale po jeho rozsvícení se rázem ocitnete ve skutečném barokním království.

5 tipů pro navození barokní atmosféry na závěr:

  • vsaďte na světlejší a neutrálnější odstíny, které se sladí s nábytkem
  • důraz na přírodní materiály, zejména ty dražší, vystihne barokní dobu
  • zaexperimentujte s víceramennými svícny zdobenými metalízou
  • bohatou barokní výzdobu můžete zpestřit ručně malovanými motivy
  • plusem bude štuk na stěnách, který dodá interiéru aristokratický nádech
- Reklama -udalosti