Mobilita, estetický dojem, čistý a šetrný provoz, to jsou jen některé benefity, které nabízejí biokrby. Jako alternativa vůči klasickým krbům se neuchytili pouze v bytech. Jednotlivé typy a jejich praktické i estetické vlastnosti si našly své místo také v rodinných domech.
Nebýt biokrbů, majitelé bytů by si požitek z posezení při žvýkacím plamínku v krbu užít nemohli. Klasický krb se totiž napojuje na komín, což v bytě není možné. Biokrby se tak staly jejich adekvátní náhradou navzdory dosti slabé schopnosti vyhřívat prostor. Deficit tepla však nahrazují jiná pozitiva, kterými jednotlivé typy krbů disponují.
Jak biokrby fungují:
- biokrb se nenapojuje na komín, funguje prostřednictvím nerezového hořáku
- palivem pro biokrby je speciální bioalkohol, který neobsahuje toxické látky
- bioalkohol se nalije do krbové vaničky a zanítí klasickou krbovou zápalkou
- díky bioalkoholu vzniká přirozený plamen bez zápachu a produkce popela
- navzdory čistému provozu se při ní kvůli částečnému úniku CO² doporučuje větrat
- po ukončení využití biokrbu není nutné žádný úklid popela ani saze
Čtěte také:
Vystěhování neplatiče nájemného, pokud s ním žije nezletilé dítě
Nejprodávanější typy:
Závěsné – Už z názvu je jasné, o jaký typ biokrbů se jedná. Zavěsit se mohou buď ke stěně do rohu místnosti, nebo kdekoli do jejího otevřeného prostoru. Výhodou je elegantní štíhlý design, který zapadne do pokoje, aniž by působil rušivě a omezoval pohyb po prostoru.
Volně stojící – Kdekoli do otevřeného prostoru se umísťují i volně stojící biokrby. Ty nepotřebují žádnou speciální montáž. Stačí je postavit na libovolné místo v prostoru nebo v případě rohových modelů do rohu místnosti. Kvůli bezpečnosti se však doporučuje vsadit na modely s ochranným skleněným krytem.
Stolní – U stolních modelů je třeba počítat s o něco menší velikostí, což však mnohým vyhovuje. Ty bývají rovněž chráněny skleněným krytem, který se kromě bezpečnosti postará také o stylový design.
Vestavěné – Zatímco výše uvedené biokrby spadají do podkategorie „mobilní“, ty vestavěné jsou samostatnou kapitolou. Po jejich zabudování do zdi, případně i do sádrokartonu, který není hořlavý, je již nelze přemísťovat. Minusem je i nutnost absolvovat při procesu jejich zabudování stavební zásahy.
Mobilita, estetický dojem a čistý provoz nejsou jedinými výhodami, které dělají z biokrbů lákavý bytový doplněk. Do hry vstupuje také jejich cenová dostupnost. Nejmenší stolní modely se dají sehnat i za 30-40 €. V porovnání s náklady na koupi a realizaci klasického krbu se však vyplatí zaplatit i pár stovek za větší a výkonnější biokrb. Samozřejmě pouze v případě, že směrodatným pro vás není vytápění, na které žádný biokrb nestačí.