-2.2 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -udalosti

Dům s vlastní botanickou zahradou a rostlinami za tisíce liber

Na pohled docela normální dům, jakých je v anglickém...

Jak si vybrat ten pravý okap?

Kvalitní okap se nepozná hned na první pohled. Je...

5 kritérií, podle kterých kupovat bezpečnostní dveře

Úloha bezpečnostních dveří je jasná. Méně jasná jsou kritéria,...

Technologie Airpower ─ každá kapka se počítá

Kdo by neměl rád horkou sprchu po náročném dni....

Jak vytvořit moderní zahradu

S velkou zahradou bývá spousta práce a navíc často...

Dům s vlastní botanickou zahradou a rostlinami za tisíce liber

Na pohled docela normální dům, jakých je v anglickém Cheltenhamu mnoho. Po vstupu do jeho interiéru se však vidina klasického rodinného domu rychle rozplyne. Jednotlivé místnosti totiž vypadají spíše jako malá botanická zahrádka, a to ne ledajaká. Namísto luxusních doplňků v ní najdeme rostliny s cenou několik stovek až tisíc liber.

Botanická zahrada v pokojích
Soukromou botanickou zahradu přímo v pokojích domu si zřídil Tom Le-Britton. Právě ten je příkladem, jak přeměnit dům nebo alespoň některé jeho místnosti ve skleník, kde lze pěstovat různé druhy rostlin. Nejprve si dal do salonku jen pár květináčů. V péči o ně si však rychle našel nový koníček, a tak pro účely pěstování uvolnil další místnost, ve které zřídil malý skleník. Tím se jeho sbírka začala okamžitě rozrůstat a dnes ji tvoří rostliny, jaké nejsou ani v některých botanických zahradách.

Dům přeměněn na džungli
S přibývajícími druhy se nejen salonek a zmiňovaný uvolněný pokoj, ale i další prostory v domě začaly měnit na řádnou zahradu. Jelikož mezi rostlinami nechyběly ani vyšší druhy, exotické květiny či různé táhlé byliny, místnosti ještě více zarůstaly a zazeleněly. Tomův dům se tak začal transformovat na uzavřenou džungli, která plnila spíše pěstitelské než obytné účely. Kolekce rostlin už nebyla jen botanickou sbírkou, u které si Angličan užíval svůj koníček. Postupně se stala i zdrojem lukrativního příjmu.

Čtěte také:

Designéři moderní umělé rostliny milují – získají si i vás

Rostlina s listy za 12 000 £
Jak tvrdí sám Tom, v jeho domě rostou peníze na stromě, a to doslova. Příkladem je několik vzácných rostlin, jejichž hodnota dosahuje stovky liber. Ty ale nejsou tím nejdražším, co se v jeho sbírce nachází. Pozornost botaniků a sběratelů schopných utratit za rostlinu třeba tisíce liber poutá Rhaphidophora Tetrasperma Variegata. Jedná se o speciální geneticky vyšlechtěný druh, jaký ve světě nemá obdoby, přestože v nekřížené verzi je dostupný za pár liber i v supermarketech. Tomův kousek je ovšem jedinečný. Jedinečným ho ale nedělá pouze unikátní tvar dopisu či jeho nenapodobitelná textura. Mezi originály se zapsal spíše cenou. Jediný dopis má totiž hodnotu 12 000 £.

Tom má na dopisy z astronomicky drahé rostliny první rezervace. Ještě před závěrem roku 2020 mu přišly 3 objednávky. Již nyní je jasné, že jejich prodej mu zaručí slušný balíček pro investování do dalšího rozvoje této soukromé botanické zahrady zřízené přímo v domě.

- Reklama -udalosti