-2.2 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -udalosti

Vystěhování neplatiče nájemného, pokud s ním žije nezletilé dítě

Pronajímáte byt a obáváte se neplatičů? Záleží na tom,...

8 tipů, jak si doma vytvořit malý home office

Uvažujete nad tím, že si v novém školním roce...

Technologie Airpower ─ každá kapka se počítá

Kdo by neměl rád horkou sprchu po náročném dni....

Top 10 rostlin pro minimalistické zahrady

Mnozí majitelé rodinných domů dnes chtějí jednoduchou zahradu, ve...

Jak si mohou lidé ve znamení Lva usnadnit život?

Typický Lev v zásadě není příliš složitým stvořením. Příslušníci...

Vraťme se k tradicím a učme se řemeslu!

Nedělní epizoda pořadu Na chalupě je celá z Helpy. Jsou tam nádherné chalupy, úžasné prostředí, kroje, jídlo, lidé a tradice. Prostě všechno, co do takového pořadu patří. Vždyť dívejte.

Soutěžní dřevěnici z roku 1910 si svépomocí zvelebili manželé Betka a Pavel spolu se svými dětmi. V Helpě mají postaven i zděný nový dům, ale většinu života přežili v této své dřevěničce. Předělávali ji 15 let. Bydlení v dřevěničce by nevyměnili za nic na světě, v létě tam mají chládek, v zimě ji hned vytopí sporákem.

I jejich děti s vnoučaty chtěly bydlet v dřevěnici a tak se rozhodly přistavit další místnosti dozadu, do dvora. Děti byly v Belgii, ale táhlo je to domů. Nyní jsou každý víkend spolu. Všichni milují tradice, Helpu a hlavně kroje, které paní Betka pro své dívky sesbírala. V této vesnici se kroje nosí denně. Všichni jsou na to hrdí. Módní vlna návratu k tradicím a folklóru je pomáhá zachovat.

Čtěte také:

Spotřebiče v EU budou trvanlivější a snadněji opravitelné

V Helpě se dodnes dělá ruční výšivka, kterou předvedou divákům místní ženky. Muži vyrábějí klasické dřevěné šindele ze smrkového dřeva. Ale všichni mají obavy, co bude z jejich řemesla, protože následovníci se do takových prací moc nehrnou. Takže i takovou formou lze učinit reklama slovenským tradicím a vyzvat mládež k jejich záchraně.

- Reklama -udalosti