-2.2 C
Brno
Středa, 29 března, 2023
- Reklama -udalosti

Dům s vlastní botanickou zahradou a rostlinami za tisíce liber

Na pohled docela normální dům, jakých je v anglickém...

8 tipů, jak si doma vytvořit malý home office

Uvažujete nad tím, že si v novém školním roce...

Jak vytvořit moderní zahradu

S velkou zahradou bývá spousta práce a navíc často...

Jak si vybrat ten pravý okap?

Kvalitní okap se nepozná hned na první pohled. Je...

Spotřebiče v EU budou trvanlivější a snadněji opravitelné

Evropská komise přišla začátkem října s další novinkou, která...

7 cenných rad do nové topné sezóny

Topná sezóna sice oficiálně začíná 1. září, ale v závislosti na počasí startuje vždy o pár dní později. Jinak tomu nebylo ani letos. Teploty posledních dnů stačily k tomu, aby se topení v domácnostech rozjelo naplno. A s tím přichází i několik rad, které vám pomohou vstoupit do nové sezóny a následně i zdravěji a efektivněji topit.

 1. Pokud jste zmeškali revizi, nečekejte
  Povinnost absolvování revize topných zařízení vyplývá z legislativy, přičemž učinit tak je třeba vždy ještě před startem topné sezóny. Pokud jste na tuto povinnost zapomněli, co nejdříve oslovte revizního technika a požádejte ho o dodatečnou kontrolu.
 2. Radiátory řádně odvzdušněte
  Správné odvzdušnění radiátorů je často bráno na lehkou váhu. Právě tento úkon však může ovlivnit celkovou spotřebu za teplo. Neodvzdušněný radiátor totiž způsobuje tepelné úniky. Otázkou zůstává, zda odvzdušňovat před zahájením topení, nebo až během něj. Názory jsou různé. Každopádně, raději odvzdušnit později než vůbec.
 3. Namontujte si termostatické hlavice
  Spotřebu tepla ovlivňují také termostatické hlavice. Díky nim si totiž nastavíte požadovanou teplotu a budete přesně vědět, kolik tepla spotřebováváte. Odborníci zároveň radí, že pár drobných lze ušetřit i otevřením hlavic na maximum před topnou sezónou. Ty totiž zajistí rychlý a správný náběh otopné soustavy, což ale zrealizujete nejdříve příští rok.
 4. Vytápějte domácnost na optimální teplotu
  Chráníte si zdraví a šetříte peníze, přesně to je výsledkem nastavení optimální teploty při vytápění. Podle lékařů by neměla přesahovat 22°, ale ideálních prý bude 20°. Vhodná teplota ale závisí na konkrétní místnosti. Zatímco v koupelně můžete klidně přidat na 24°, na chodbě zase postačí 16°.
 5. Zaveďte doma systém správného větrání
  Nevěřili byste, jak ovlivňuje udržení optimální míry tepla v domácnostech větrání. Není žádným tajemstvím, že během plného provozu radiátorů se má větrat krátce a intenzivně. Důležité jsou také intervaly, které by měly být odstupňovány v pravidelném časovém rozpětí.
 6. Při delším odchodu využijte temperování
  Mnozí se při odchodu z bytu či domu dopouštějí zásadní chyby. Topení úplně vypnou. Tím nejenže potřebují čas na vytopení prostoru při opětovném spuštění topení, ale zvyšují také rizika poškození stěn a nábytku. Řešením, které není hrozbou pro spotřebu tepla, je právě temperování, tedy nastavení vyvážené teploty v domácnosti na 14 až 15 stupňů.
 7. Topení nevypínejte i kvůli sousedům
  Celkové odstavení topení během vašeho odchodu se v případě života v bytovce nedoporučuje také kvůli sousedům. Ti by následně museli zvýšit úroveň vytápění, aby topení dohnalo ztráty způsobené zimou ve vašem bytě. Výsledek je jasný, vyšší náklady na celkovou spotřebu tepla a často i zhoršené sousedské vztahy.

V bytových domech napojených na ústřední topení se topit začíná, až když průměrná denní teplota klesne ve 2 po sobě jdoucích dnech pod 13°. Správce bytového domu, resp. SVB se ale s dodavatelem tepla může dohodnout na zahájení vytápění i při vyšších teplotách. K tomu je však třeba souhlasu celého společenství, popřípadě bytového družstva.

- Reklama -udalosti